Staré mapy a dějiny kartografie v českých zemích

Staré mapy a dějiny kartografie v českých zemích

Historická svědectví o vývoji civilizací jsou součástí kulturního dědictví lidstva. Každý národ těmto památkám, kterými k tomuto vývoji přispěl svým specifickým příspěvkem jim dnes věnuje zvláštní péči – vyhledává je, obnovuje a zpřístupňuje je široké domácí i zahraniční veřejnosti, zvláště pak mládeži. Také proto dnes existuje mnoho příkladů z oblasti kultury, vědy a techniky které jsou prezentovány nejenom s úctou, ale také s určitým záměrem.

Cílem je nejenom vyvolávat a posilovat hrdost nad díly předků, ale také o nich šířit znalosti a tím stimulovat především mládež k chápání a osvojení si jejich odkazu ve prospěch jeho dalšího rozvoje v současných podmínkách.

Mezi tato historická svědectví patří také mapová tvorba. Zákresy krajiny, sídlišť, itineráře obchodních cest, ilustrovaná svědectví o nových zemích a jejich obyvatelích, představy o zemích dosud neznámých a jejich zdrojích, o tvaru tělesa Země, kartografické navigační pomůcky, mapy účelově konstruované pro praktickou potřebu jsou v dané epoše nerozlučně spjaty s reálným světem zeměměřické a kartografické techniky.

Výsledky a úroveň mapové tvorby byly vždy podmíněny existující poptávkou, kvalitou zeměpisných a topografických znalostí, způsoby jejich lokalizace, představami o tvaru a rozměrech tělesa Země, geometrickými základy mapování a kartografických zobrazení, používanou měřickou technikou. Velkou roli zde měla vedle přírodní filozofie také matematika, fyzika, technické možnosti, kartografické vyjadřovací schopnosti, zručnost a umělecké cítění tvůrců map.

Dnes je mapová tvorba ve své různorodosti s kterou splňuje požadavky současné civilizace naprosto samozřejmostí. Naše domácí a zahraniční instituce i soukromí sběratelé mají ve svých archivech uložena různorodá svědectví o vývoji mapové tvorby a jejích produktech, která jsou prezentována často účelově nebo jednostranně. Posláním této stránky, vytvořené nezávislým kolektivem pod patronací České kartografické společnosti, Českého vysokého učení technického, Zeměměřického úřadu v Praze a Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce, je poskytovat komplexní informaci o vývoji mapové tvorby, prezentovat významná kartografická díla českých zemí s uvedením jejich vztahu k zeměměřictví a geodetickým základům.

Naším přáním je otevřít a přiblížit tento osobitý svět, poskytnout záběry z jeho historického vývoje a vyvolat zájem mládeže o zeměměřictví, kartografii a tím také přispět k všeobecnému rozvoji technického myšlení.